Saros Dalış Bölgeleri

Saros Dalış Bölgeleri için yorumlar kapalı

SAROS

Saros körfezi su altı akıntılarının fazla olması, herhangi bir büyük yerleşimin ve sanayileşmenin olmaması sebebi ile Ege denizinde yer alan en temiz bölgelerden biridir.

Yılda üç defa ve aynı zamanda olmak üzere, şubat, nisan ve temmuz aylarının 15. veya 18. günü başlayıp, 25. veya 28. günü sona eren körfezin kendi kendini temizlemesi işleminde tabanda soğuk su ve yüzeyde sıcak suyun yarattığı akıntılar körfezi içine atılan tüm artık ve atık maddelerden kurtarıyor. Saros Körfezi, 144 çeşit balık, 78 tür deniz bitkisi ve 34 tür süngere ev sahipliği yapan, su altı zenginlikleri ile dolu ve sualtı etkinlikleri ile ilgilenenler için oldukça önemli bir bölgedir.

Kaptan Cousteu 1970’li yıllarda gemisi “Calipso” ile Türkiye’yi ziyareti sırasında bu körfezde dalış yapmış “kızıl denizin kuzey versiyonu olarak” nitelendirmiştir.

Körfezde yapılan araştırmalarda 243 çeşit deniz canlısının yaşadığı tespit edilmiştir. Lakin 2001 yılından sonra çok ilginç ekolojik gelişmeler olmuş “Kızıldeniz’ e” ait bir takım balıklar körfez sularında görülmeye başlamıştır. Bunlardan birisi “ANTİAS” adı verilen kırmızı ve sarı renklere sahip ay kuyruk tabir edilen türdür. Birisi ise “ZEBRA” adında siyah üzerine beyaz dik çizgili bir türdür. Bu haberlerin duyulması meraklıların Saros’a karşı olan ilgilerinin artmalarına neden olmuştur.

 

DALIŞ BÖLGELERI

İbrice Limanı

Sarp kayaların deniz ile birle ştiği yere gizlenmiş bir limandır. Arabanızı kıyıya çekip istediğiniz her dalışı yapabileceğiniz bir dalış noktasıdır. Genellikle bu bölgeye dalışa gelenler Keşan ve Erikli`deki otellerde ya da doğada çadırda kalmaktadırlar. Liman özellikle hafta sonu içinIstanbul`dan gelen dalış merkezlerini ağırlar. Bu da en az 100 dalgıç demektir. Bireysel olarak gelenleri de düşünürseniz her köşe dalgıçlar ile dolup taşar. Sudaki deniz kestanelerinin bolluğundan patik ya da patikli palet kullanmanızı öneririm. Bu bölgede onlarca dalgıç eğitim aldığından su altı kalabalık gibi görülebilir. Ancak hiç düşündüğünüz gibi değildir. Eğitimler genelde 9 ila 25 metreler arasında yapılmaktadır. Dolayısı ile koyun doğusuna doğru 50 metre kadar yüzüp dalmanızı öneririm. 3 metrede başlayan görkemli su altı renkleri ve canlıları sizi beklemektedir. Her mevsim ayrı bir coşkuyu ve yaşamı barındıran bu sulardaki derinliğin 45 metrelere kadar gitmesinden dolayı derin dalış olanağı bulunmaktadır.

Cennet

Dalışa limandan kıyı dalışı yaparak başlamak istiyorsanız en ideal dalış noktasıdır. İbrice Limanının sağ tarafında yer alır. Kıyıdan 3-4 metrebelinize kadar gelensudansonra2 metrederinliğe ulaşır ve yavaş yavaş 7-8 metrelere kadar uzanır. Liman dalışının avantajı daldığınız bölgede limanın çevreleyen dalgakıran etrafında oluşmuş birçok deniz canlısını izleme fırsatı bulabilmenizdir. 3-8 metrearalığında, SCUBA dalışları dışında kalan zamanınızda maske-palet ve şnorkel ile de bakmaya doyamayacağınız bir sualtı dünyası vardır.

 

Cehennem

Limandaki ikinci dalış bölgesi olan Cehennemin limana uzaklığı yaklaşık 1-2 km. Limanın sol tarafında yer alan bu dalış bölgesine karadan ulaşım için sizi dik bir yamaç beklese de suyun altında görecekleriniz için değecektir emin olun. Cehennem denmesinin sebebi kıyıdan bele kadar suya girip 2-3 mt derinlikte havuz gibi düz bir alanda gezdikten yaklaşık 10m sonra bir anda 30m’ye varan bir yeraltı duvarının sizi karşılaması ve bu duvar üzerinde göreceğiniz çok farklı bir dünya. Bu bölge dalış için bence çok daha keyifli, küçük mağaralar bile mevcut.

 

Toplar Burnu

İbrice limanın batısında kalan genellikle İbrice Limanından kalkan dalış teknelerinin kullandığı yöredir. Limana 5 dakika gibi kısa sürede oluşundan, bir çok bot ile gelen dalış merkezi vardır. Süngerler ile örtülmüş birçok mağara ve kovukların yer aldığı bölge, çeşitli müren, mıgrı, eşkina, birkaç çeşit iskorpit ve ahtapota ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle derin duvar dalışınız anında sizi ilgili gözler ile inceleyen böcekler göreceksiniz.

Toplar burnunun dalis sekli duvar dalisidir. Genelilkle tekne dalicilar burnu yakin bir bolgede suya attar ve sonra Kiremit koyu`ndan (burnun limana yakin olan bölgesinden) tekrar tekneye alir.

Sünger ve mercanlarla örtülmüs bir sürü magarada olusan bu noktanin 21m lerden gittiginizde dipten yükselip duvardan ayrilann, bölge dalgıçlarının ‘Minare’ adını verdiği bir kule ile karsilasirsiniz. Muhtesem bir görüntüdür.

Duvar dik olarak50 mlere iner ve orda kum zemin ile bulusur derin dalislarda kovuklardan bakan bir sürü böcek görmeniz mümkündür. Sansli dalicilar o yörede yasayan dev bir orkinosu avlanirken görebilir.

Toplar burnunun ucunda bulunan bir yarik ise bu noktanin kayda deger noktalarindan biridir . Toplar burnunu diklemesine gecen bu yarigin maximum derinligi3 mdir boyu da 15m kadardir. Bu yarigin icinde ise tüm saros canlilarini bir arada görmeniz mümkündür (Migrilar, mürenler, böcekler, kalamarlar…)

 

Erikli ve İbrice arasında kalan bu kayalık ismini çevrede bol görünen tarihi top güllelerinden alıyor 30 metreye bir duvar şeklinde inen bu mekânda iri mercanlar ve dev bir orkinos görmek mümkündür.

 

Asker Taşı

Toplar Burnu`nun birkaç yüz metre batısındaki Uzunkum bölgesindedir. Kıyıdan bir mil kadar açıkta olan resifin çapı yaklaşık 250 metredir. Üst kısmı suyun12 metrealtında başlayıp 33 metrede son bulur. Kayalık yapısı, Saros`un tüm zenginliğini yansıtır. Boyları 15 cm`ye yaklaşan onlarca çeşit deniz tavşanı ve istakozlar, Eylül ayının gelmesiyle çoğalmaya başar.

Üç adalar

Biri büyük, ikisi küçük üç adadan oluşmaktadır. İbrice limanından ya da karşı kıyıdaki Güneyli Koyu`ndan kalkan dalış tekneleri ile ulaşılmaktadır. İbrice Koyu`nun ya da Güneyli Limanı çevresindeki dalış bögelerinin sert rüzgar alması durumunda gidilen dalış bölgesidir. Adaların kuytuları, eğitim yapanları ve deneyimli dalgıçları hoşnut edecek güzelliktedir. Büyük adanın güneydoğu ucunda birçok kırık amforaya rastlanmaktadır. Sinaritlerin yanınızda dolaştığı sularda birçok kupes, istirangiloz, sarpa gibi balık türlerinin yanı sıra, renkli süngerler ile kaplı taşlar bulunmaktadır. Büyük adanın dışındaki adalar tüplü dalışlar açısından pek ilgi görmemektedir. Zıpkın ile avlananların daha çok ilgi duyduğu adalar şnorkel dalışları da yapabileceğiniz yerlerdir. Bu sığ sular size hoş ve renkli dakikalar sunacaktır.

Minnoş Adası

İbrice Limanı`na biraz uzak kaçmasına karşın hem Güneyli`den hem de İbrice`den kalkan dalış teknelerinin uğrak yeridir. Deniz seviyesinin yaklaşık15 metrekadar üzerinde bulunan bu görkemli kayalık, sizi ilk metrelerden sonra turuncu renkli sert mercanlar evrenine götürecektir. Oldukça derin sulara kadar süren renkli dip yapısına kapılıp en çok derinlik olan 40 metreyi sakın aşmayın. Dalış anında adanın etrafında tam bir tur atabilirsiniz. Şansınız varsa adanın açığındaki sularda avlanan balıkçı ağlarından kurtulan yunuslar ya da kaplumbağalar size konuk gelebilirler. Kayaların bitip, kumun başladığı yerlerde kedi köpekbalığı, fener balığı ya da oldukça iri vatozlar ile karşılaşabilirsiniz.

Bebek Kayaları – Saros Körfezi`nin Ege Denizi`ne açılmadan önceki görkemli son kayalığıdır. Güneyli Limanı`ndan kalkan dalış tekneleri kadar Kabatepe Limanı`ndan kalkan ve Gelibolu`da hizmet veren dalış teknelerinin de güncel dalış bölgesidir. Akıntı dalışı deneyimi olan dalgıçlara binbir rengi ve canlı türlerinin çokluğu ile görkemli dalışlar sunar. Su yüzeyinden birkaç metre yükselen kayalar, denizin dibinde yüzlerce metre inmektedir. En az altı ayrı dalış bölgesini içinde barındıran bu kayalıklar, Nisan ayında kabuk değştiren böceklerin çoğunlukta olduğu bölgedir. 12 metreden sonra başlayan renkli kayalıklar arasındaki mürenleriyle makro fotoğrafçıların gözde yerlerindendir. Derinlere doğru gidildikça kendinizi hiç aklınıza gelmeyecek coşkuların içinde bulacaksınız. Ansızın karşınıza yunus, fener balığı yada kedi köpekbalığı çıkabilir. Kim bilir belki büyük bir kamlumbağa ile karşılasabilirsiniz. Bu tür bir durumda hiç beklemeden makinanızın deklanşörüne hemen basın. Geniş açı merceğin kaçınılmaz bölgesi olmasına karşın, makro çekimlerin de cennetidir.

Kömür limanı açıklarında bulunan ve karadan 150-200 metremesafede duvar dalışı yapmaya müsait kayalık bir bölgedir.

 

Kömür Limanı

Geliboludan18 km kadar içeride ormanlık yoldan ilerlediğinizde Kömür Limanı denilen doğa harikası koya varıyorsunuz. Burada sizi denizle ormanın birleştiği harika bir koy, akvaryum gibi berrak bir deniz karşılıyor. Her seviye için ideal sualtı yapısına sahip olup koy içerisinde güvenli derinliklerde gün, papaz, güneş balıkları mığrılar eşliğinde sığ su eğitimleri yapılabildiği gibi deneyimli dalıcılar için duvarında bunlara ilave olarak yuvalanmış; orfoz, müren, akya, sarpa ve karagöz sürüleri ve yumuşak mercanları ile sualtı fotoğrafçılarının da gözdesi durumundadır.

Bebek Kayalıkları

Saros Körfezi’nin Ege’ye açılmadan önceki son kayalığı olan bölge sarı sünger anemonları (Parazoanthus axinella) ile kaplıdır.

Güneyli Limanı`ndan kalkan dalış tekneleri kadar Kabatepe Limanı`ndan kalkan ve Gelibolu`da hizmet veren dalış teknelerinin de güncel dalış bölgesidir. Akıntı dalışı deneyimi olan dalgıçlara binbir rengi ve canlı türlerinin çokluğu ile görkemli dalışlar sunar. Su yüzeyinden birkaç metre yükselen kayalar, denizin dibinde yüzlerce metre inmektedir. En az altı ayrı dalış bölgesini içinde barındıran bu kayalıklar, Nisan ayında kabuk değştiren böceklerin çoğunlukta olduğu bölgedir. 12 metreden sonra başlayan renkli kayalıklar arasındaki mürenleriyle makro fotoğrafçıların gözde yerlerindendir. Derinlere doğru gidildikça kendinizi hiç aklınıza gelmeyecek coşkuların içinde bulacaksınız. Ansızın karşınıza yunus, fener balığı yada kedi köpekbalığı çıkabilir. Kim bilir belki büyük bir kamlumbağa ile karşılasabilirsiniz. Bu tür bir durumda hiç beklemeden makinanızın deklanşörüne hemen basın. Geniş açı merceğin kaçınılmaz bölgesi olmasına karşın, makro çekimlerin de cennetidir. Bu kıyılarda dalmadıysanız Saros`da dalmış sayılmazsınız.

Lundy Batığı

1908 yapımı 188 tonluk batık Suvla körfezindedir. Bu koy Büyük Kemikli Burnu ile Küçük Kemikli Burunları arasında kalan bölgededir. Kaynaklara göre Lord Kitchener`in İngiliz bakanlar kuruluna verdiği çekilme önerisini Fransa ve Rusya da destekleyince 7 Aralık`ta İngilizler, Arıburnu ile Suvla Körfezini kesin olarak boşaltma kararı aldı. İngilizler geri çekilirken pek çok savaş donanımını da geride bırkmışlardı. Suvla Körfezi`nden Arıbunu`na kadar olan bölgede 5 büyük gemi ve 60dan fazla nakliye sandalını batırıp kaçmışlardı. İngilizlerin ve Anzakların kaçarken bıraktıkları gemilerden biri olan Lundy, bugün hep aranılan bir dalış noktasıdır. 12 kişilik mürettebatı olduğu sanılan gemi, 84 yıldır bizim konuğumuz olarak sualtındaki tarihimize ev sahipliği yapmaktadır. Geminin silüeti 13. metrelerden sonra belirlr. 18. metrede geminin güvertesinde kaptan köşkünde dolaşabilirsiniz. Tabanı yaklaşık 28-30 metrelere oturmuş olan Lundy`nin pervanesi henüz üstündedir. Saç kısımlar çeşitli mor renkli yumuşakçalarla kaplanmıştır. Güvertenin sürekli bekçileri ise karagözlerdir. Geminin kum ile birleştiği noktalarda altlara doğru kollu istakozlar bulunur. Biraz açıkta kumlar üzerinde ise cephanelikler görülmektedir. Akyalar ise bu kumlar üzerinde dolaşırken sizi izlemeye gelir.
Su Tankeri

Suvla koyu içerisinde olduğu için doğa şartlarından korunmuş güzel bir batıktır. Savaş zamanında askerlere tatlı su üretmek için kullanılmış eva kazanları görülebilir. 14 metrede 1. seviye dalgıçları için uygundur

 www.turluyorum.net

Yoruma Kapalı